Při práci s veřejnými zakázkami se můžete setkat s výrazem Předpokládaná hodnota veřejné zakázky. Co to je a proč je důležitá?
Jednoduše řečeno je to cena, za kterou zadavatel předpokládá, že pořídí zboží nebo službu poptávanou ve veřejné zakázce 1.
Předpokládanou hodnotu veřejné zakázky zadavatel uvádí bez DPH. Musí ji uvést každý zadavatel pro každou veřejnou zakázku, která se povinně řídí Zákonem o veřejných zakázkách 2. Předpokládaná hodnota veřejné zakázky určuje, o jaký druh veřejné zakázky jde, a jakými pravidly se bude muset při hledání dodavatele a výběru nejlepší nabídky řídit.
Jak určí zadavatel Předpokládanou hodnotu veřejné zakázky?
Zadavatel má několik možností. Pokud již stejné nebo podobné zakázky realizoval, může využít informace o těchto předchozích zakázkách. Dále může udělat průzkum trhu, oslovit společnosti z daného odvětví a požádat je o nacenění, nebo může využít různé publikace či informace na internetu. V neposlední řadě může zadavatel využít znalců či odborníků a zadat jim ocenění požadované veřejné zakázky.
Tato poslední možnost je nejčastěji využívána u stavebních prací, kdy zpracovatel projektové dokumentace odevzdá také naceněný výkaz výměr a soupis prací, tzv. rozpočet. Určení předpokládané hodnoty opět řeší Zákon o veřejných zakázkách, a to v § 12 – § 16.
Co ovlivňuje výši Předpokládané hodnoty veřejné zakázky?
Zakázky se dle předpokládané hodnoty třídí na tzv. malého rozsahu, podlimitní a nadlimitní. Zpravidla čím vyšší předpokládaná hodnota veřejné zakázky, tím je s řízením o ni spojeno více požadavku a je pro Vás náročnější se o ni ucházet. S předpokládanou hodnotou stoupají především požadavky na profesní a kvalifikační podmínky a předchozí zkušenosti (reference). Kupříkladu zadavatel nezadá několikamilionovou zakázku, kterou je nutné splnit v krátké lhůtě, fyzické osobě – OSVČ, která pracuje sama a nemá žádné reference.
Předpokládaná hodnota veřejné zakázky je součástí hodnotících kritérií.
Nejnižší nabídková cena může být jediným kritériem, která rozhodne o „vítězi“ veřejné zakázky. Samozřejmě bereme již do úvahy, že ten-který dodavatel splnil ostatní kvalifikační podmínky a nebyl důvod k jeho vyřazení.
Stává se ale, že u některých zakázek zadavatel určí jiné hodnotící kritérium. Přímo zákon uvádí jako druhé možné kritérium tzv. ekonomickou výhodnost nabídky. Za tímto pojmem se mohou skrývat užitné vlastnosti nabízeného zboží nebo služby, nebo tzv. nákladové vlastnosti nabídky 3.
Příkladem ekonomické výhodnosti nabídky, který spočívá v užitných vlastnostech je v případě nákupu tiskárny množství vytisknutých stran za minutu. Ta zvyšuje užitnou hodnotu zařízení a může vyvážit vyšší cenu toho-kterého modelu.
Příkladem ekonomické výhodnosti nabídky, která spočívá v nákladových vlastnostech, jako například provozní náklady. Těmi může být kupř. cena toneru do tiskárny.
Zadavatel může určit vícero takových hodnotících kritérií. V tom případě musí určit váhu jednotlivých kritérií.
Jak zjistím Předpokládanou hodnotu veřejné zakázky? Kde ji najít?
Pokud se budete ucházet o veřejnou zakázku, bude Vás přirozeně zajímat, jaká je ona předpokládaná hodnota veřejné zakázky. Tenhle údaj najdeme nejčastěji uveden přímo na profilu zadavatele hned vedle názvu veřejné zakázky, druhu zadávacího řízení a lhůty pro podání nabídek. Jestli předpokládaná hodnota nebyla uvedena na profilu zadavatele při dané zakázce, pak ji můžete najít ve Výzvě k podání nabídek nebo v Zadávací dokumentaci.
Na začátek se pak podle předpokládané hodnoty můžete zorientovat, o jak velkou zakázku se jedná a jestli má pro Vás smysl se zakázkou dál zabývat.
Poznámky:
Předpokládaná hodnota veřejné zakázky dle Zákona o veřejných zakázkách, č. 137/2006 Sb., § 13 odstavec 1.:
Předpokládanou hodnotou veřejné zakázky se pro účely tohoto zákona rozumí zadavatelem předpokládaná výše peněžitého závazku vyplívající z plnění veřejné zakázky, který je zadavatel povinen stanovit pro účely postupu v zadávacím řízení před jeho zahájením. Při stanovení předpokládané hodnoty je vždy rozhodná cena bez daně z přidané hodnoty. ↩
- Může se stát, že zadavatel neuvede předpokládanou hodnotu veřejné zakázky. Děje se to při zakázkách malého rozsahu, na které se vztahují jenom některá ustanovení tohoto zákona. ↩
- Další informace můžete najít třeba v metodice Ministerstva pro místní rozvoj zde: http://bit.ly/1EfXbNN ↩