Ve své praxi se často setkávám s různými dotazy od architektů, stavbařů a dalších podnikatelů. Rozumím, že den má jen 24 hodin a nemá tak každý čas si nastudovat Zákon o Veřejných zakázkách. 1
O veřejných zakázkách ale panuje spousta mýtů a předsudků. Zajisté, i já jsem se setkala s několika podivnými zakázkami. Myslím ale, že je jejich pověst hodně pokřivená a většina zakázek je zcela v pořádku. Rovněž doufám, že lépe pochopíte, různé předsudky či mýty které kolem veřejných zakázek panují.
Veřejné zakázky jsou velkým zdrojem obchodních příležitostí. Jenom v letošním roce bylo do konce října uveřejněno na tzv. profilech zadavatelů celkem 52 222 veřejných zakázek za necelých 7,5 mld. Kč.
Pokud se podíváte na stránky věstníku veřejných zakázek, zjistíte, že v případě stavebních a architektonických prací nejčastěji najdete zakázky týkající se kanalizací a čističek odpadních vod (ČOV), rekonstrukce budov, silniční stavby, novostavby a různé revitalizace.
Podle Zákona o Veřejných zakázkách vypisují zakázky subjekty, které hospodaří s veřejnými finančními prostředky. Jsou to tak státní zakázky, zakázky pro samosprávu (obce a kraje), ale také různí příjemci státní podpory a dotací, či zakázky pro státní podniky.
Zkuste se někdy podívat do seznamů zveřejněných zakázek. Třeba budete mile překvapeni. To přináší jednu z nejčastějších otázek…
Kde veřejné zakázky hledat?
Odpověď je na první pohled poněkud složitější. Zákon rozděluje zakázky do různých kategorií a podle nich určuje, kde musí být zveřejňovány. V zákoně jsou veřejné zakázky rozděleny podle předmětu do kategorií: Zakázky na stavební práce, služby a dodávky (zboží). Pro architekty a stavbaře jsou nejzajímavější první dvě kategorie. Často je nejdřív vypsána zakázka na projektovou dokumentaci jako zakázka na dodání služby, a následně je vypsána zakázka na stavební práce, které z ní vyplývají. Příkladem je třeba veřejná zakázka na projektovou dokumentaci objektu Na Hradě 5 v Olomouci. Na tu jsme za klienta podali nabídku v září a v listopadu je již vypsané oznámení o veřejné zakázce na stavební práce, které z dokumentace vyplývají. 2 Vítězové veřejných zakázek na stavební práce pak obvykle využívají i síť subdodavatelů, což je vhodná příležitost pro specializované firmy. 3
Nadlimitní a podlimitní zakázky
V těchto kategoriích pak zákon dále rozděluje zakázky dle předpokládané ceny, kterou bude mít předmět zakázky. U zakázek na služby nebo dodávky jsou zakázky tzv. podlimitní nebo nadlimitní pokud přesáhnou 2 mil. Kč bez DPH. V případě zakázek na stavební práce jsou až zakázky nad 6 mil. Kč bez DPH tzv. podlimitní nebo nadlimitní. 4 Výše zmíněná zakázka na projektovou dokumentaci objektu na Hradě 5 tak s předpokládanou hodnotou 3,5 mil. Kč byla zakázkou podlimitní. Rekonstrukce objektu je dle oznámení zakázkou nadlimitní s předpokládanou hodnotou 16,8 mil Kč.
Nejjednodušší je najít zakázky podlimitní a nadlimitní. Najde je na internetu ve Věstníku veřejných zakázek spravovanými ministerstvem pro místní rozvoj 5 nebo na tzv. Profilu zadavatele. Profil zadavatele je seznam na internetu, do kterého zadavatel přidává své zakázky.
Zakázky malého rozsahu
Veřejné zakázky ale můžou mít i mnohem nižší cenu, třeba i jenom několik tisíc korun. Tyto se nazývají zakázkami malého rozsahu. Co když jsou pro Vás nejvhodnější zakázky malého rozsahu? Tyto zakázky by Vás měli nejvíc zajímat, pokud právě začínáte s vlastní praxí nebo máte menší kancelář či společnost. U nich často nejsou požadované reference a není požadování ani minimální počet členů realizačního týmu.
Těchto zakázek je co do počtu nejvíce, ale tyto zadavatel nijak na internetu zveřejňovat nemusí. Musím poznamenat, že zejména za posledních několik let sleduji citelné zlepšení co do transparentnosti zadávání zakázek malého rozsahu. Zadavatelé ve větším počtu zveřejňují zahájení zadávacího řízení na svých webových stránkách či jiných internetových portálech. V tomto případě je tak zapotřebí víc úsilí na nalezení zakázky. Alespoň je u těchto zakázek jednodušší se o ně ucházet.
Tolik úvod k veřejným zakázkám. Někdy příště se podíváme podrobněji na to, jak vypadá zadání veřejné zakázky a jak postupují zadavatelé.
—
Článek byl zveřejněn na Archiwebu:
http://archiweb.cz/blog.php?blog_id=95535&id_article=263
Poznámky:
- Ve Sbírce zákonů jej najdete pod číslem 137/2006, online jej můžete vyhledat třeba zde: https://portal.gov.cz/app/zakony/?path=/portal/obcan/ ↩
- Veřejná zakázka celým názvem: „Rekonstrukce objektu Na Hradě 5 pro FF a CMTF v Olomouci – vypracování projektové dokumentace, vč. související inženýrské činnosti a autorského dozoru“; Vypsané oznámení: „UPOL – Rekonstrukce části objektu CMTF Univerzitní 22 a Na Hradě 5, Olomouc – část A: Objekt Univerzitní 22 – zhotovitel stavby“ ↩
- Subdodavatel je firma, která vítězovi veřejné zakázky (tedy dodavateli) pomáhá s provedením předmětu veřejné zakázky. Například je subdodavatelem firma, které připraví elektroinstalaci při rekonstrukci domu. Některé firmy se pak vysloveně specializují na oslovování výherců zakázek a spolupráci s nimi. ↩
- Tyto limity se již několikrát změnili. Aktuální výši najdete v §12 zákona. ↩
- http://www.vestnikverejnychzakazek.cz/ ↩